Aktualności Budujemy przyszłośćTworzymy historię

Polskie porty na Dniach Morza w Pradze

Prezentacja oferty polskich portów dedykowanej rynkowi czeskiemu, a także nawiązanie kontaktów handlowych oraz wymiana doświadczeń pomiędzy polskimi i czeskimi przedsiębiorcami, jak również stworzenie platformy do współpracy potencjalnych partnerów biznesowych z obu krajów – to główne cele tegorocznych obchodów Dni Morza w Pradze, które odbyły się 23 października br.

W spotkaniu, zorganizowanym przez porty Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście przy wsparciu Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze oraz Stowarzyszenia Spedycji i Logistyki Republiki Czeskiej, udział wzięło ponad 80 przedstawicieli logistyki i firm spedycyjnych z Czech. Rangę spotkania podniosła obecność Doroty Pyć, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz Grażyny Bernatowicz, Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Czechach. 

Czeskim przedsiębiorcom kompleks portowy Szczecin-Świnoujście oferuje swój uniwersalny charakter oraz dobre połączenia drogowe, kolejowe i wodne łączące z partnerami z północnej, zachodniej i wschodniej Europy. W obsłudze drogowej obu portów kluczowe znaczenie mają droga ekspresowa S3 Świnoujście-Lubawka oraz autostrada A6 Szczecin-Berlin. Przedsiębiorcy z Czech mogą korzystać z drogi ekspresowej S3 łączącej północ z południem Europy. Dalej za pośrednictwem linii promowych najkrótsze bezpośrednie połączenie południowej Skanii z północnymi Czechami. Kolejnym ważnym elementem efektywnego systemu transportu zaplecza portów morskich jest sieć dróg wodnych śródlądowych.  Z punktu widzenia portów w Szczecinie i Świnoujściu nadrzędne znaczenie ma droga wodna E30, która na terytorium Republiki Federalnej Niemiec włącza się w system zachodnioeuropejskich dróg wodnych. W tym układzie realizowane są też największe przewozy międzynarodowe pomiędzy portami w Szczecinie i Świnoujściu a niemieckimi portami śródlądowymi. Stąd dla obu krajów kluczowe znaczenie ma również użeglowienie Odry. (Monika Woźnika-Lewandowska, ZMPSiŚ S.A.)

Zdjęcia