Aktualności Budujemy przyszłośćTworzymy historię

Nabrzeże przy terminalu LNG ma swoją nazwę

Nabrzeże Kapitańskie – taką nazwę otrzymało nabrzeże w porcie zewnętrznym w Świnoujściu, do którego zawijać będą statki ze skroplonym gazem.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. wybrał nazwę w ramach specjalnie w tym celu przeprowadzonego konkursu wśród pracowników Spółki. Do konkursu zgłoszono w sumie 120 propozycji nazw. Spośród nich Komisja konkursowa wybrała nazwę Nabrzeże Kapitańskie. Nazwa ta wpisuje się w dotychczas stosowany system nazewnictwa nabrzeży w portach Szczecin i Świnoujście. Oddaje honor kolejnej grupie zawodowej - tutaj ludziom morza, wywołuje pozytywne konotacje – kapitan kojarzy się m.in. z bezpieczeństwem, a inwestycja ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Dodatkowo wybrana nazwa daje również możliwość utworzenia grupy nazw dla przyszłych nabrzeży zlokalizowanych w rejonie terminala LNG.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. wybudował nabrzeże w porcie zewnętrznym w Świnoujściu korzystając z funduszy unijnych. Wartość zadania wyniosła blisko 182 mln złotych, w tym dofinansowanie UE 80,3 mln złotych. Na podstawie umowy dzierżawy zawartej z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście  SA, nabrzeże eksploatowane będzie przez Polskie LNG.

W granicach portów Szczecin i Świnoujście znajduje się obecnie ponad 60 nabrzeży. (Monika Woźniak-Lewandowska, ZMPSiŚ S.A.)

Zdjęcia