• Home »
  • PL »
  • Aktualności »
  • Komisja Europejska zdecydowała – autostrada morska ze Świnoujścia do Trelleborga

Aktualności Budujemy przyszłośćTworzymy historię

Komisja Europejska zdecydowała – autostrada morska ze Świnoujścia do Trelleborga

Komisja Europejska właśnie podjęła decyzję o dofinansowaniu utworzenia autostrady morskiej Świnoujście - Trelleborg. Projekt został opracowany i zgłoszony wspólnie przez porty Trelleborg i Świnoujście w oparciu o dotychczasowe połączenia promowe na tej trasie.

Działanie będzie realizowane w ramach projektu pn. „Zapewnienie trwałych usług w ramach autostrady morskiej Trelleborg-Świnoujście dzięki modernizacji infrastruktury portowej, rozwijaniu transportu intermodalnego oraz integracji z korytarzami w głębi lądu”.  Środki na  realizację projektu pochodzić będą z funduszy TEN-T. 

Idea tworzenia autostrad morskich związana jest z koniecznością rozwijania alternatywnych połączeń transportowych przeznaczonych dla transportu intermodalnego.

Od strony organizacyjnej oraz inwestycyjnej zarówno ZMPSiŚ S.A., jak i szwedzcy partnerzy w porcie w Trelleborgu  - podobnie, jak i armatorzy operujący na tej linii – są przygotowani do obsłużenia dodatkowej masy towarowej.

Obecnie połączenie pomiędzy obydwoma portami obsługuje 6 promów. Wielkość obrotu towarowego na tej trasie wyniosła tylko w br. 3,1 mln ton z ogólnych 6,8 mln ton wymiany towarowej ze Skandynawią realizowanej na terminalu promowym w Świnoujsciu.  (Monika Woźniak-Lewandowska, specjalista ds. komunikacji i PR)

Zdjęcia